STARS OF REGION YARIŞMASININ KAZANAN GİRİŞİMLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ

8. ULUDAĞ EKONOMİ ZİRVESİ’NDE START UP’LAR YARIŞTI

STARS OF REGION YARIŞMASININ KAZANAN

GİRİŞİMLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ

 

Türkiye’nin en önemli iş ve ekonomi dünyası buluşmalarından biri olan Uludağ Ekonomi Zirvesi 22-23 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. İki gün boyunca Türkiye’den ve dünyadan 100’ün üzerinde konuşmacıyı ve yaklaşık 2200  iş insanını ağırlayan Zirve, aynı zamanda bölgenin en önemli start up yarışmalarından biri olan Stars Of Region’a 2. kez ev sahipliği yaptı. Yarışmanın kazananları Zirve sonunda gerçekleşen törenle açıklandı. Stars Of Region 1.’lik ödülünü Tion Health Care alırken, Hotel Race 2.’lik ve Sonaris 3.’lük ödülüne layık görüldü. Algopoly ve Userguiding ise jüri özel ödülünü almaya hak kazandı.

 Dünyaya örnek olacak projeler

Stars Of Region 2019’un birincisi olan, kalp aritmisinin teşhis ve tanısına yönelik geliştirilen Tion uygulaması, yapay zeka destekli tanı etiketleri üretiyor ve bu teknolojiyi kalp alanında ritim bozukluğunu belirlemede kullanıyor. Tion Healthcare Kurucusu ve CEO’su Berkay Şamiloğlu, birincilik ödülünü TC Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve Google Türkiye Ülke Direktör Vekili Mehmet Pekeroğlu’ndan aldı.

Stars Of Region’ın ikincisi olan Azerbaycan’dan Hotel Race, otel yönetimini yapay zeka temelli platforma taşıyor. Oteller bulut temelli bu programla, rakiplerinin fiyat politikaları ve oda doluluk oranlarını izleyebilirken reklam stratejilerini gözlemleyebiliyor. Bu sayede satış stratejileri geliştirerek başarı grafiklerini yükseltebiliyorlar. Hotel Race Kurucu Ortağı ve CEO’su Emin Baylarov, ödülünü Galata Business Angels Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Şeker’den aldı.

3.’lük ödülünü almaya hak kazanan Sonaris Imagining for Primary Care, temel sağlık kuruluşları için teşhis sürecini hızlandıran bir tam otomatik ultrason cihazları projesi. Bu cihazlarla herhangi bir uzmana gerek kalmadan ultrason görüntüsü alınabiliyor. Dünya çapındaki rakiplerinden düşük maliyet ve cihaz boyutlarının küçüklüğüne odaklanarak farklılaşan girişim, kullanım kolaylığı ile de zaman tasarrufu sağlıyor. Start Up Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Nilüfer Gözütok üçüncülük ödülünü Sonaris CTO’su ve Kurucu Ortağı Samer Toume’a verdi.

Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen Algopoly, enerji piyasasında dengeleme çözümleri sunuyor. Algopoly, bulut sistemi ve yenilikçi algoritmalarla, elektrik kullanımında üretim ve tüketim arasındaki dengeyi sağlayabilmek için yapılan tüketim tahminlerindeki sapmayı minimuma düşürüyor. Algopoly Kurucu Ortağı Mustafa Gökçe Baydoğan ödülü Azerbaycan Ulaştırma, İletişim ve Yüksek Teknolojiler Bakanlığı, Bilişim Teknolojileri Gelişim Fonu Genel Müdürü Azer Bayramov’un elinden aldı.

Diğer Jüri Özel Ödülü’nü almaya hak kazanan proje Userguiding oldu. İnteraktif ve sonuç odaklı Userguiding, şirketlere ürün rehberi oluşturma konusunda zaman tasarrufu sağlıyor. Kullanım kolaylığıyla ön plana çıkan program, hiç kod yazmadan ürün rehberlerinin tasarımını ve içeriğini değiştirmeyi olanaklı kılıyor. Userguiding Kurucu Ortağı Osman Koç, ödülünü Boğaziçi Ventures Kurucu Ortağı Kenan Çolpan’dan aldı.

Girişimciler için fırsat platformu: Stars Of Region 

Galata Business Angels ve Endeavor Türkiye iş birliğiyle gerçekleştirilen yarışmada katılımcılar, girişimlerini Türkiye’nin en büyük melek yatırımcıları ve start up dostu liderlerinin karşısında anlattılar. Bu sayede büyük ödül için yarışırken yatırım çekme fırsatlarını da değerlendirdiler.

Yarışmacılar başvuruları ardından öncelikle bir ön elemeye tabi tutuldular. Yarı finale kalan adaylarla yapılan görüşmeler sonrasında toplam 10 finalist belirlendi. Finale kalan 10 girişimci sunumlarını Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde yaptı. GBA yatırımcıları, Endeavor üyeleri ve Zirve’nin konuşmacılarından oluşan liderler karşısında gerçekleşen sunumlarla ilk 3 belirlendi. Kazananların belirlenmesinde, girişimci fikirlerin özgünlüğü, ölçeklenebilirliği, pazarın büyüklüğü, girişimin yarattığı giriş bariyeri, girişimcinin ve ekibinin geçmiş deneyimleri göz önünde bulunduruldu.

Jüri üyeleri arasında; Azer Bayramov, Varol Ciliv, Ebru Dorman, Mehmet Buldurgan, Hande Çilingir, Hande Enes, Rina Onur, İhsan Elgin, Cenk Bayrakdar, Münteha Adalı ve Kaan Boyner gibi isimlerin yer aldığı Stars Of Region, girişimciler için yatırım kapılarını açan bir fırsat platformu konumunda. İş dünyasının dikkatini çekme ve yatırım alma fırsatı yakalayan girişimciler, iş dünyasının önemli isimleriyle networking şansı da yakalıyor.

Garenta’nın ana sponsor; Dow, Türkiye İş Bankası ve Vodafone’un altın sponsor olduğu etkinlikte oturumlar, BASF Türkiye, Citibank, Ernst&Young, Facebook, Google, Halavet Gıda, Hepsiburada, HSBC, Netlog, Qatar Financial Centre, SOCAR Türkiye, THY, TBWA, TEB, UiPath, Ziraat Teknoloji tarafından destekleniyor. Zirve’nin diğer sponsorları ise Aktaş, Global Ports Holding, P&G, Sanko, Uludağ İçecek, DenizBank, Pegasus, Sistem9, TAV ve Doğan Enerji olarak sıralanıyor.

© 2019 Uludağ Ekonomi Zirvesi. Tüm hakları saklıdır. - VERİ POLİTİKASI ÇEREZ POLİTKASI Desteklio Bilişim Hizmetleri